1954 yılında İsviçre Migros Kooperatifler Birliği ve İstanbul Belediyesi’nin girişimleri ile kurulan Migros, gıda ve tüketim maddelerini belediye kontrolü altında üreticiden sağlamak ve bu ürünleri sağlığa uygun koşullarda ve ekonomik fiyatlarla İstanbullular’a ulaştırma amacıyla kurulmuştur. Migros, başta İstanbul’da tüketim maddelerini tüketicilere 20 satış arabası ile ulaştırmış, daha sonra ilki 1957’de balık pazarındaki Beyoğlu mağazası olmak üzere çeşitli semtlerde mağazalar açmıştır. Migros bu dönemde İstanbullular’ın güvenini ve ilgisini kazanmıştır.

1975-1979: Koç’la gelen dinamizm

1975 yılında Migros’un çoğunluk hisseleri Koç’a devredilmiştir. Bu tarihten itibaren yeni bir anlayışla çalışmaya başlayan Migros, İstanbul içinde mağaza sayısını hızla arttırmıştır. Kurduğu dev merkez deposu ile, meyve ve sebzelerin taze ve ekonomik olarak tarladan tüketiciye ulaşması için meyve sebze alım bürolarının gelişmesi ile sağlıklı bir dağıtım için gerekli altyapı oluşturmuştur.

1980-1990: Migros İstanbul’dan sonra İzmir’de

1981 yılında Migros’un çeşitli ilaveler ve gelişmelerle ana deposu hizmete girmiş, bakliyat gibi ürünlerin hijyenik olarak depolanarak, paketlenerek sağlıklı bir şekilde satışa hazırlanması için yatırımlar yapılmış, et işleme merkezi devreye girmiştir. 1988 yılında ilk defa İstanbul dışında İzmir’de de 4 mağaza açan Migros, Ege Bölgesi için altyapı çalışmalarını başlatmıştır. 1989 yılı sonunda 2 büyük ilde 34 mağazayla hizmet veren Migros, ekonomik fiyatları ve sağlığa uygun kaliteli ürünleri ile tüketiciler tarafından “Dürüst Satıcı” kimliğiyle benimsenmiştir

1991-1995: Türk tüketicisi dünya normlarında çağdaş büyük mağazacılık ile tanışıyor, MM ve MMM Migros’lar arka arkaya açılıyor… Migros halka açılıyor…
Migros halka açılıyor… Migros, 1990 yılının sonlarında ve 1991 yılında Türk tüketicisinin alışkanlıklarındaki değişimi de göz önüne alarak, dünya normlarında çağdaş , tüketiciye çok daha fazla seçenek sunan büyük mağazacılıkta öncülük yapmıştır. İstanbul ve İzmir’de yeni semt mağazaları yanında yeni yerleşim bölgelerinde ve şehir dışında ulaşım noktalarında büyük mağazalar açma düşüncesini benimsemiş, İzmir’de MM Migros Alsancak’tan sonra 1991 yılında MMM Migros Atrium, MMM Migros Şişli’yi tüketicilere tanıştırmıştır. çok geniş kullanım alanına sahip bu mağazalarda, gıda ve ihtiyaç maddeleri dışında kırtasiye, zücaciye, beyaz eşya, kitap, kaset ve konfeksiyon gibi bölümlerle hemen tüm gereksinimler, hafta sonları, akşam 22:00’ye kadar karşılanmaya başlanmıştır. 1990 sonunda bir başka yenilik de, üniversite öğrencileri, ev hanımları, genç emeklilere yeni iş olanakları sağlayan part-time uygulamasıdır. Personel eğitim programları geliştirilmiştir. 1990 yılının sonlarından bugünlere kadar aksamadan her 15 günde bir yayınlanan Migroskop aksiyonu ile avantajlı ve ucuz alışveriş duyurulmaya başlanmıştır.

Migros, hızla yeni bölgelerden gelen taleplere çağdaş, kaliteli, güvenilir ve ekonomik hizmetini götürme ve bu bölgelerde büyüme yolunda ilk adımları atmıştır. 1990 sonu 1991 yılının ilk yarısından itibaren eski mağazalarının tamamına yakınını yenilemiş, büyük mağazalarını tam otomasyona geçirerek Türk tüketicisini bilgisayarlı, otomatik terazili kasalarla tanıştırmış, Migros tamamen çağdaş bir görüntüye kavuşmuştur. Migros, 1991 yılında halka açık bir şirket haline gelmiştir.

Migros Akdeniz bölgesi ile 3 bölgede , 9 ilde 51 mağaza ile hizmet veriyor…

Migros, yeni bölgelerde yaygınlaşıp, gerekli altyapı çalışmalarını da tamamlayarak MMM Migros Antalya’yı hizmete açmış, Antalya Bölge Müdürlüğü’nü kurmuştur. Sadece İstanbul, İzmir , Antalya, Bursa gibi büyük illerde değil, Marmaris, Bodrum, Silivri, Yalova gibi tatil yörelerinde de müşterilerine hizmet vermeye başlamıştır. Kendi kontrolüyle lider firmalara ürettirilen ” Migros” markalı mallar yelpazesi genişletilmeye başlanmış, ekonomik ve kaliteli bir alternatif olarak tüketicisinin ilgisi ve beğenisi ile benimsenerek gelişmeye başlamıştır. 1992 yılında Migros’larda tüketiciye kredi kartıyla ödeme kolaylığı sağlanmış, periyodik olarak tüm bölgelerde müşteri memnuniyeti anketleri ile müşteri gözüyle Migros detaylı olarak irdelenmeye başlanmıştır. 1993 yılında mağaza yöneticilerine yönelik Migros Süpermarket Okulu ilk mezunlarını vermiş, Katılımcı Personel Projesi ile mağaza çalışanlarının grup çalışmaları içinde yeni fikirleriyle mağaza yönetimine direkt katkıları sağlanmıştır.

40 yılını bitirirken 5 coğrafi bölgede 74 Migros ve Şok

Migros kuruluşunun 40. yılında Türkiye’nin her bölgesinden müşterilerine biraz daha yakınlaşma heyecanı içinde 1994 yılında Ankara’da açtığı 2 mağaza ile beraber Ankara Bölge Müdürlüğü’nü kurmuş, Mersin mağazası ile Adana Bölge Müdürlüğü’nün altyapı çalışmalarını tamamlamış, Euromoney dergisi tarafından birçok kriterde değerlendirilerek Avrupa’nın en başarılı şirketleri arasında , Türkiye’nin en başarılı şirketi seçilmiştir. 1995 yılı, Migros’un altyapı ve mağaza yatırımlarını hayata geçirdiği hızlı bir büyüme yılı olmuştur. Bulunduğu il ve bölgelerde yeni Migros’larla müşterilerine merhaba derken, hizmet ağını Adana, Gaziantep, Edirne, Tekirdağ ve Eskişehir’e genişleterek Güneydoğu Anadolu bölgesi de dahil 5 coğrafi bölgede 17 ile yaymıştır. 1995 yılında Migros, sinerjisinden daha geniş halk kitlelerini yararlandırmak amacı ile Şok Ucuzluk Marketlerini de devreye sokarak, sektörde bir yeniliğe daha imza atmıştır. Tüketicilerin ilgisi ile karşılanan Şok’lar , Migros’un müşteri portföyünü çoklamış, İstanbul’da başlayan hizmet kısa zamanda Ankara ve İzmir’e de yayılmıştır. Migros ve Şok’un sinerjik etkisiyle yurt çapında büyüyen ulusal bazda hizmet verme hedefine çok yaklaşan Migros, yurt dışında da büyümek için gerekli altyapı çalışmalarını tamamlamıştır.

İlgili Etiketler:

3.00

Kurum Hakkındaki Diğer Yorumlar
1 Memnuniyet

  1. Saban sonmez

    Mugla bodrum konacik migros subesinde Tennur K******** adinda bir eleman musteriyle oyle ilgileniyorki insan onun icin migrosa gidiyor ben otizmli bir evlat sahibiyim oglumla migrosa gittigimde bize zaman ayiriyor ve oylesine sicak davraniyorki burdan tesekkur etmek istedim iyiki migrotasin umarim devamli alis veris yaptigim migrosta kalirsin isminide kasiyerden ogrendim bu kardesimtesekkur ederim bu elaman cok sey hakediyor sanirim migrosta herkez seviyor bir iki kisinin daha bu kizi konusurken dinledim dogruydu

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir