ENKA, her ikisi de İstanbul Teknik Üniversitesinden mezun birer inşaat mühendisi olan Şarık Tara ve eniştesi rahmetli Sadi Gülçelik arasında bir ortaklık olarak 1957 yılında kurulmuştur. İlk kurulduğunda ENKA’nın resmi ismi “Şarık Tara ve Sadi Gülçelik ENKA Limited Şirketi” olup İstanbul’da sınırlı sorumlu bir ortaklık olarak tescil edilmiştir.

İlk yıllardaki en önemli projeleri arasında; İstanbul’da İstinye Karayolu Köprüsü, Unkapanı Üst Geçidi, General Electric Motors Fabrikası ve Haydarpaşa Tahıl Ambarı; Adapazarı’nda lastik fabrikası; Mudanya’da Siemens Kablo Fabrikası; İzmit’te alüminyum kablo fabrikası ve Goodyear lastik fabrikası; Gebze’de Pimaş Plastik Fabrikası ve Chrysler Kamyon Montaj Fabrikası; Giresun’da Aksu Kâğıt Fabrikası projeleri yer almaktadır.

Hızlı bir büyümenin ardından 1967 yılında şirketin sınırlı sorumlu ortaklığı bir anonim ortaklığa dönüştürülmüş ve ismi de “ENKA İnşaat ve Sanayi Anonim Şirketi” olarak değiştirilmiştir.

1970 yılının başlarında ENKA on tanesi yurt dışında olmak ve tamamı eş zamanlı yürütülmek üzere 35 adet inşaat projesi gerçekleştirmiştir. İlk olarak Türkiye’de daha sonra da uluslararası yabancı şirketlerle yapılan sözleşmeler birer iş ortaklığına dönüşmüştür.

Yabancı şirketlerle gerçekleştirilen bu stratejik ve ortak iş girişimlerinin bir sonucu olarak ENKA İnşaat ve Sanayi A.Ş. ve Alman ortağı ile birlikte Ortaköy Viyadükleri ve Boğaz Köprüsünün bağlantı yollarını inşa etmek üzere 1970 yılında ilk defa bir uluslararası ihaleyi kazanmıştır. ENKA, ayrıca aynı yıl içerisinde Libya’nın Bingazi şehrinde bir de çimento fabrikasının inşasına başlamıştır.

Daha sonra ise 660 m uzunluğa sahip İzmit açık tüneli, 580 m uzunluğa sahip Dilderesi ve 440 m uzunluğa sahip Hereke ikiz tüp tünelleri gibi Anadolu karayolu üzerinde çeşitli otoyol tünellerinin inşaatlarını gerçekleştirilmiştir.

ENKA, yine 1970’li yıllarda içerisinde Tunçbilek Termik Elektrik Santrali ve Yatağan, Yeniköy ve Kemerköy linyit ateşlemeli santrallerin yer aldığı ilk elektrik santrali projeleri ile çığır açmıştır.

Türkiye’deki diğer büyük projeleri arasında; o zamanlarda Türkiye’deki en büyük endüstriyel tesis olan İskenderun Demir çelik Fabrikasında kok fırınları, hammadde tedarik sistemleri, hadde makinesi fabrikaları ve maden eritme ocakları gibi belli bir alanda uzmanlaşmış inşaat işleri yer almaktadır.

Ardından gelen yıllar içerisinde Türkiye, Suudi Arabistan, Libya, Ürdün ve Irak ülkelerinde bulunan Almanya, Polonya, Avusturya, İngiltere, Fransa, Ürdün ve Japonya gibi ülkelerin büyük firmaları ile işbirliği halinde başka çeşitli inşaat projeleri üstlenilmiştir.

ENKA Grup, bu süre içerisinde faaliyetlerinin üç temel alan üzerinde yoğunlaştırma kararı almıştır: İnşaat, üretim ve ticaret. Bu doğrultuda 1972 yılında ENKA İhracat-İthalat Şirketi kurulmuştur. ENKA iş hacmindeki bu hızlı büyümeye karşılık olarak uzmanlaşmış departmanlarını kendi uzmanlık alanlarında büyük yatırımlara sahip özel ve kendi ayakları üstünde durabilir şirketlere dönüştürmüştür. Bu şirketler arasında; Çelik yapıların/bileşenlerin üretimi ve inşasını sürdürmek amacıyla kurulan Çimtaş; Hafriyat ve zemin mühendisliği için kurulan Titaş; Kazık çakma işleri için kurulan Kasktaş yer almaktadır. ENKA 1980’li yılların başlarında; Tasluca ve Kerbela Çimento Fabrikalarının inşası ile Irak’ta; Riyad Su İletim Sistemi, Al Khafji Tuz Giderme Tesisi ve Medine Konut Projesi işleri ile de Suudi Arabistan’da faaliyetlerini yaygınlaştırmıştır. Türkiye’de Gerede-Ankara yolu ve Ankara çevre yolu, Irak’ta Bekhme Barajı ve Libya’da Ras Lanuf ve Brega Yeni Kent projeleri ENKA’nın ilk büyük ölçekli projeleri arasında yer almıştır. Bu süreçte diğer büyük bir proje ise Türkiye’de 1,200 MW kapasiteye sahip Hamitabat Doğal Gaz Kombine Çevrim Elektrik Tesisi olmuştur.

1980 yılının sonuna değin ENKA İhracat-İthalat Şirketi Türkiye’deki en büyük ihracatçı ticari kuruluş olurken, ENKA İnşaat ve Sanayi A.Ş. ise dünyanın en büyük 64. Uluslararası Yüklenicisi olmuştur.

İlgili Etiketler:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir