Ford Otosan, Ford Motor Company ve Koç Holding’in eşit oranda hisse sahibi olduğu halka açık bir şirket. Köklü iki ortağın işbirliğiyle yaratılan güçlü altyapı ve yüksek sinerjiye Ford Otosan, Türkiye’nin en büyük kurulu kapasitesine sahip şirketi unvanını taşıyor. Ford Otosan son 4 yıldır üst üste otomotivde ihracat şampiyonluğunu elde ederken, Türkiye’nin en büyük ikinci sanayi kuruluşu olma başarısını da sürdürüyor.

Ford Avrupa’nın Ticari Araç Üretim Merkezi
1928’de distribütörlükle başlayan Koç Grubu’nun otomotiv serüveni 1959’da Otosan’ın kurulmasıyla endüstriyel bir nitelik kazandı. 54 yıllık geçmişe sahip Ford Otosan, 2014 sonu itibariyle toplam 415 bin adet ticari araç üretim kapasitesiyle Ford Avrupa’nın ticari araç üretim merkezi konumunu koruyor. Ford fabrikaları arasında yapılan değerlendirmelerde “En İyi Araç Üretim Merkezleri” arasında yer alan Kocaeli Gölcük ve Eskişehir İnönü fabrikalarına ek olarak, 2014 yılında Ford’un yeni hafif ticari modeli Transit Courier’i üreten ve 110 bin kapasiteye sahip Kocaeli Yeniköy Fabrikası da hizmete sunuldu.

Türkiye’nin en büyük Ar-Ge organizasyonu
Kurulduğu günden itibaren ürün geliştirmeye önem veren Ford Otosan, ilk ve tek Türk markası olan Anadol’un geliştirilmesiyle başlayan sürecin ardından geçen yıllar ve devreye alınan yeni projelerle bu alandaki yetkinliğini pekiştirdi. Ford Odosan’ın Ar-Ge ve mühendislik çalışmalarını önemli ihraç kalemlerinden biri haline getirmesinin arkasında Türkiye’nin otomotiv sektöründeki en büyük Ar-Ge organizasyonu yer alıyor. Ar-Ge Merkezi’ndeki 1350 kişilik Ar-Ge mühendisi istihdamıyla Ford Otosan sektörün Ar-Ge istihdamına öncülük ediyor. Finansal açıdan hayata geçirilmesi mümkün her türlü projeyi beyaz kâğıt aşamasından itibaren tasarlayabilecek yetkinlik seviyesindeki Ford Otosan, 2015 yılında Sancaktepe’de Türkiye’nin tek yerleşkedeki en büyük Ar-Ge merkezini hizmete sundu. Bünyesindeki motor geliştirme laboratuarı ve tasarım stüdyosunun yanısıra Türkiye’nin ilk sanal gerçeklik laboratuvarına sahip olan Ford Otosan Sancaktepe Ar-Ge merkezi, Ford’un global bir çok projesinde önemli rol üstleniyor. 2010-2014 yılları arasında 300 milyon doları aşan mühendislik ihracatı gerçekleştiren Ford Otosan, 2014 yılında gerçekleştirdiği 110 patent başvurusuyla aynı zamanda otomotiv sektörünün patent şampiyonu unvanına da sahip.

İlgili Etiketler:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir